zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Relacja ze społecznej akcji sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec”

W dniu 14 czerwca 2019 r. w godzinach od 9.45 do 14.00 została przeprowadzona kolejna już społeczna akcja sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach. W akcji tej uczestniczyło 20 wolontariuszy – pracowników firmy Groupon Shared Services w Katowicach. Zebrano 24 worki śmieci o objętości około 1440 litrów, a także rurę metalową i wiadro… ze stwardniałą zaprawą tynkarską, które służyło za łaźnię wodną miejscowym narkomanom.

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 2

Znaczną część śmieci zebraliśmy wzdłuż ulicy Cegielnia Murcki, przy której parkują – wjeżdżając na teren rezerwatu – samochody odwiedzających szpital w Ochojcu. Aby ograniczyć dewastację rezerwatu, konieczne jest założenie barierek ochronnych wzdłuż drogi.

Czy to już wszystkie śmieci, które zalegały w rezerwacie? Czy to mało, czy dużo? Odpowiedź jest tylko jedna – tych śmieci tam być nie powinno! Jeśli podsumujemy tylko objętość śmieci wyniesionych z tego chronionego prawem obszaru, do którego wstęp jest zabroniony, w latach 2017-2019 to otrzymujemy liczby ogromne i przerażające: 132 worki o objętości około 10940 litrów!

Przyroda rezerwatu „Ochojec” przywitała nas w pełni swej wegetacji, z licznie śpiewającymi ptakami. Przybliżyłem uczestnikom akcji walory przyrody, a także zagrożenia dla rezerwatu – i te przeszłe, i te aktualne. A liczydło górskie – przedmiot ochrony – o tej porze roku obserwowaliśmy już z zawiązanymi zielonymi owocami.

Sprzątanie w rezerwacie odbyło się za zezwoleniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, tym razem bez udziału leśniczego Leśnictwa Ochojec Nadleśnictwa Katowice. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice zapewnił nam rękawice gumowe i worki plastikowe, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podstawiło kontener na śmieci.

Składam podziękowania wszystkim uczestnikom akcji sprzątania i instytucjom ją wspomagającym. Dziękuję w szczególności wolontariuszom z firmy Groupon Shared Services w Katowicach, wśród których były osoby z różnych stron świata. Mam nadzieję, że ze zrozumieniem przyjęli widok śmieci w rezerwacie przyrody „Ochojec” w Katowicach, bo zaśmiecanie planety Ziemia jest problemem globalnym. Ale zbieraliśmy śmieci zgodnie z zasadą – myśl globalnie, działaj lokalnie.

Dyrektor
Jerzy B. Parusel

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 3

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 4

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 1

Zdjęcia ilustracyjne: Jerzy B. Parusel


Relacje z trzech poprzednich akcji, przeprowadzonych w latach 2017-2018, przeczytać można na stronach:

http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/328-akcja-sprzatania-rezerwatu-przyrody-ochojec

http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/332-druga-akcja-sprzatania-rezerwatu-przyrody-ochojec

http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/349-relacja-ze-spolecznej-akcji-sprzatania-rezerwatu-ochojec

Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy