zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Relacja ze społecznej akcji sprzątania rezerwatu „Ochojec”

W dniu 21 września 2018 r. w godzinach od 9.00 do 14.00 została przeprowadzona kolejna już społeczna akcja sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach. W akcji tej uczestniczyło 26 osób, wśród których największą grupę stanowili pracownicy firmy Groupon Shared Services w Katowicach (21 wolontariuszy). Zebraliśmy 35 worków śmieci o objętości około 2100 litrów, a także oponę samochodową, kable elektryczne i … metalową drabinę.

Ochojec sprzatanie 01 2018 09 21 KSkowronska Ochmann

Czy to już wszystkie śmieci, które zalegały w rezerwacie? Czy to mało, czy dużo? Odpowiedź jest tylko jedna – tych śmieci tam być nie powinno! Jeśli podsumujemy tylko objętość śmieci wyniesionych z tego chronionego prawem obszaru, do którego wstęp jest zabroniony, w latach 2017-2018 to uzyskujemy liczby ogromne i przerażające: 108 worków o objętości około 9500 litrów!

Ale przyroda rezerwatu „Ochojec” przywitała nas promieniami słońca i jesienną paletą barw. Pracownicy Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska oraz Nadleśnictwa Katowice przybliżyli uczestnikom akcji walory przyrody, a także zagrożenia dla rezerwatu – i te przeszłe, i te aktualne. A liczydło górskie – przedmiot ochrony – o tej porze roku obserwowaliśmy w postaci zaschniętych już pędów.

Sprzątanie w rezerwacie odbyło się za zezwoleniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz w obecności leśniczego i podleśniczego Leśnictwa Ochojec Nadleśnictwa Katowice. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice zapewnił nam rękawice gumowe i worki plastikowe, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podstawiło kontener na śmieci.

Składam podziękowania wszystkim uczestnikom akcji sprzątania i instytucjom ją wspomagającym. Dziękuję w szczególności wolontariuszom z firmy Groupon Shared Services w Katowicach, wśród których były osoby z różnych stron świata – od Kazachstanu po Meksyk, wyrażając jednocześnie wstyd za te worki śmieci wyniesione z rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach, które ukazują jak wiele jest jeszcze do zrobienia na polu obywatelskiej odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy.        

Dyrektor
Jerzy B. Parusel

 

Więcej zdjęć zamieszczono w galerii oraz na stronie: http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/349-relacja-ze-spolecznej-akcji-sprzatania-rezerwatu-ochojec

Ochojec sprzatanie 11 2018 09 21 JerzyParusel

Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr J.B. Parusel (dyrektor CDPGŚ)

WSL logo kolor poziom cdpgs logo box

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy