zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Botaniczny symbol Niepodległej ze Śląska

Róże bukietowe w Ornontowicach mają już 80 lat. Wśród nich są również białe odmiany "Dagmar Späth" – zmutowane odmiany czerwone "Joseph Guy". Opiekunom ornontowickich róż – Państwu Helenie i Ronaldowi Winklerom – udał się w 2003 roku utrwalić na zdjęciu chimerę różaną – białą różę odmiany "Dagmar Späth" z domieszką czerwonych płatków.

www Chimera 1

Szanowni Państwo!

W dniu 28 października otrzymałem list od Pana Ronalda Winklera z Ornontowic z bardzo interesującą propozycją uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W swoim liście proponuje on wykorzystanie w tym celu swoistego botanicznego symbolu – chimery różanej o narodowych, biało-czerwonych barwach. Nie tylko niezwykłe są kolory płatków róż, hodowanych już od 1937 roku1 w Ornontowicach, ale także zjawisko zaburzenia genetycznego wzrostu tych róż, które jest niezwykle rzadko obserwowane. Panu Winklerowi udało się zaobserwować chimerę różaną tylko raz w okresie 50 lat, w lipcu 2003 roku.

A teraz trochę szczegółów o wymienionej róży, nadesłanych przez nadawcę listu. W kolekcji róż Państwa Winklerów rośnie róża biała odmiany „Dagmar Späth”, która jest mutantem po róży czerwonej odmiany „Joseph Guy” i ma w sobie geny tej odmiany (wg informacji genetyków Uniwersytetu w Hanowerze), które rzadko się ujawniają (wg informacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu). W wyniku działania czynników mutagennych można wtedy zaobserwować wśród białych kwiatów również kwiaty z domieszką 1-3 płatków czerwonych, a także kwiaty białe i czerwone na jednej gałązce.

O kolekcji ornontowickich róż Państwo Winklerowie pisali już w numerze 44/2006 i 91/2018 "Przyrody Górnego Śląskiego", można także przeczytać o niej w "Nowinach" z dnia 27.10.2017 r. (http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html,44535,najstarsze-roze-w-polsce-rosna-w-ornontowicach.html).

Świętujmy więc Niepodległą z biało-czerwonymi kwiatami róż z Ornontowic na Górnym Śląsku.

1 Zbiegiem okoliczności jest fakt, iż pierwsze Święto Niepodległości w Polsce było obchodzone w dniu 11 listopada 1937 roku na mocy ustawy sejmowej z dnia 23 kwietnia 1937 roku, podpisanej przez Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Jerzy B. Parusel
Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

www Chimera 2

Pin It
Załączniki:
Pobierz plik (PrzyrodaGornegoSlaska_44_2006_str3.pdf)PrzyrodaGornegoSlaska_44_2006_str3.pdf[artykuł \"Długowieczne róże w Ornontowicach\"]112 kB
Pobierz plik (PrzyrodaGornegoSlaska_91_2018_str13.pdf)PrzyrodaGornegoSlaska_91_2018_str13.pdf[artykuł \"Róże bukietowe w Ornontowicach mają już 80 lat\"\"]249 kB

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr J.B. Parusel (dyrektor CDPGŚ)

WSL logo kolor poziom cdpgs logo box

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy