zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Rezerwat Szachownica udostępniony dla turystów

Dnia 30 maja br. oficjalnie udostępniono część rez. przyrody "Szachownica" dla ruchu turystycznego. Po rezerwacie można poruszać się wyłącznie pieszo po wyznaczonej ścieżce dydaktycznej, która przebiega poza obiektami jaskiniowym. Nadal jednak obowiązuje absolutny zakaz wstępu do jaskini, niedozwolone jest także zbaczanie z wyznaczonej trasy.

rez Szachownica

"30 maja 2017 r. Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie wyznaczenia szlaku ruchu pieszego w rezerwacie przyrody Szachownica, oficjalnie udostępniono część tego terenu dla ruchu turystycznego. Po rezerwacie można poruszać się wyłącznie pieszo po wyznaczonej ścieżce dydaktycznej, która przebiega poza obiektami jaskiniowym. Co istotne, nadal obowiązuje absolutny zakaz wstępu do jaskini, niedozwolone jest także zbaczanie z wyznaczonej trasy.

Jednym z powodów dla których rezerwat Szachownica nie był dotychczas udostępniony dla turystów było ogromne niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą wejście do jaskini Szachownica. W ramach projektu LIFE Szachownica wykonane zostały zabezpieczenia, mające na celu  powstrzymanie zawalenia jaskini. Jednak, jak potwierdziły badania prowadzone w związku ze zrealizowanymi pracami, górotwór ten jest wyjątkowo zeszczelinowany. W jaskiniach wciąż obserwuje się osypywanie się odłamków skalnych. Zatem, choć zabezpieczone przed zupełnym zawaleniem, obiekty te pozostają niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

Przypominamy zatem o niebezpieczeństwie dla zdrowia i życia jakie niesie za sobą łamanie zakazu wstępu do jaskini.

W ramach realizowanego projektu, wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu, przygotowany został punkt dydaktyczny zlokalizowany przy jaskini Szachownica. W  nowo powstałym punkcie można zapoznać się z treścią niewielkich tablic informacyjnych dedykowanych przede wszystkim nietoperzom i ich „królestwu” jakim jest Szachownica. Jaskinie na terenie rezerwatu stanowią bowiem ważne schronienia wielu gatunków nietoperzy. To właśnie znaczenie jaskini dla utrzymania populacji tych gatunków, pozwoliło nam na uzyskanie znacznych środków, jakie potrzebne były aby zabezpieczyć obiekty. 

30 czerwca realizacja projektu dobiega końca. Częściowo udostępniony rezerwat zostawiamy w rekach mieszkańców gminy i turystów odwiedzających kłobuckie lasy. Nad przestrzeganiem przepisów w czuwać będzie straż leśna. Przed nami nowe projekty i nowe wyzwania w innych częściach województwa ale nie żegnamy się zupełnie z Szachownicą. Będziemy ją systematycznie odwiedzać bo zobowiązani jesteśmy do prowadzenia obserwacji zarówno populacji nietoperzy jak i ruchów górotworu i ewentualnych negatywnych efektów udostępnienia rezerwatu."

Źródło (tekst i zdjęcie ilustracyjne): http://katowice.rdos.gov.pl/rezerwat-szachownica-formalnie-udostepniony

Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr J.B. Parusel (dyrektor CDPGŚ)

WSL logo kolor poziom cdpgs logo box

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy