zaproponuj artykuł

Portale, serwisy, witryny

 
Strategia Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030
Biblioteka Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
Baza ośrodków i ścieżek przyrodniczych
Biografie przyrodników śląskich
Encyklopedia Województwa Śląskiego
Podręcznik Edukacji Regionalnej
 
EKO portal

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Polecane artykuły

We wrześniu 2016 roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego 2020+, a wraz z nim Opracowanie ekofizjograficzne do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego oraz Prognozę oddziaływania na środowisko Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego.

OEFG 2015 okladka


Planowanie    Czytaj dalej...

Dnia 7 listopada br. na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, 12. śląskich instytucji podpisało porozumienie o współpracy i powołało Komitet Sterujący, którego celem jest realizacja planu zarządzania kompleksem pogórniczym zgłoszonym do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie na rzecz dziedzictwa kultury przemysłowej w Polsce! Wpis „Kopalni ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” na Listę światowego dziedzictwa UNESCO byłby pierwszym w województwie śląskim!

PTB porozumienie 2016


Ochrona przyrody    Czytaj dalej...

zwierzetanadrodze

Ogólnopolski Rejestr Śmiertelności Zwierząt na Drogach umożliwia rejestrowanie przypadków kolizji drogowych ze zwierzętami. Serwis jest skierowany do wszystkich zainteresowanych osób, umożliwia wpisywanie obserwacji oraz ich samodzielne przeglądanie, a docelowo służy poszukiwaniu rozwiązań ograniczających liczbę kolizji i skalę śmiertelności zwierząt.

Obserwacje można wysyłać poprzez formularz internetowy: http://zwierzetanadrodze.pl/dodaj-obserwacje


Konflikty i zagrożenia    Czytaj dalej...

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) udostępnia internetową bazę danych: ornitho.pl w celu gromadzenia i udostępniania obserwacji ptaków w Polsce. Obserwacje można przekazywać za pomocą niniejszego portalu lub aplikacji na smartfony.

otnitho


Obserwacje przyrodnicze    Czytaj dalej...

W kwietniu 2015 roku minęło 150 lat od sprowadzenia przez księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI Hochberga do Murcek czterech żubrów z Puszczy Białowieskiej, będących darem cara Aleksandra II. Już w roku 1919, kiedy padł ostatni dziko żyjący żubr, okazało się jak ogromne znaczenie dla zachowania tego gatunku miał fakt wywiezienia żubrów z Białowieży i ich pomyślna hodowla w lasach pszczyńskich. To dzięki żubrom pszczyńskim możemy dziś podziwiać ten gatunek wśród dziko żyjących zwierząt.


Przyroda i kultura    Czytaj dalej...

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr J.B. Parusel (dyrektor CDPGŚ)

WSL logo kolor poziom cdpgs logo box

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Po zapisaniu prześlemy email potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy