zaproponuj artykuł

Portale, serwisy, witryny

 
Strategia Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego do roku 2030
Biblioteka Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
Baza ośrodków i ścieżek przyrodniczych
Biografie przyrodników śląskich
Encyklopedia Województwa Śląskiego
Podręcznik Edukacji Regionalnej
 
EKO portal

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Polecane artykuły

W ramach piątej edycji międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin” (Fascination of Plants Day 2019) Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zorganizowało spacer w dolinę Ślepiotki w Katowicach. Jego tematem były „Botaniczne osobliwości rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach”.

Spacer odbył się w dniu 18 maja 2019 r. w godzinach od 10 do 13. Uczestniczyło w nim 13 miłośników roślin z Katowic, Mysłowic, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich, a nawet z Kęt. Uczestnicy spaceru zostali zapoznani z najciekawszymi roślinami naczyniowymi, które rosną w rezerwacie przyrody: wodnymi, torfowiskowymi, szuwarowymi, leśnymi i górskimi.

SpacerBotaniczny Ochojec 2019 fotKMusik 1


Kampanie, projekty, programy, akcje    Czytaj dalej...

Śląskie jest Ci bliskie? Masz pomysł, jak sprawić by było jeszcze piękniejsze, bardziej przyjazne i takie, jakiego oczekują mieszkańcy?
Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego daje możliwość zrealizowania pomysłów i planów, które wpłyną na rozwój regionu.
Zgłaszanie zadań przez mieszkańców województwa śląskiego: 1 lipca – 26 lipca 2019 r.
Zapraszamy do zobaczenia spotu i animacji, promujących I edycję Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na stronie: https://bo.slaskie.pl/content/bo-to-mi-sie-podoba
Oficjalna strona programu: https://bo.slaskie.pl/
BO Slaskie

Fundusze    Czytaj dalej...

W czasopiśmie naukowym "Fern Gazette" ukazał się niedawno artykuł, w którym został opisany nowy dla nauki takson paproci Dryopteris x complexa Fraser-Jenk. nothosubsp. transsilvanica (D. Tlałka, S. Jess., A. Rostański & M. Rojek). Paproć ta została odkryta w 2015 roku w Beskidzie Małym, w województwie śląskim, przez Dariusza Tlałkę, pasjonata pteridologa z Kęt, który znalazł ją na drugim stanowisku na świecie.

Dryopteris x complexa nothosubsp transsilvanica


Obserwacje przyrodnicze    Czytaj dalej...

Ślepiotka to niewielka rzeczka o długości około 8 km, której koryto położone jest w granicach miasta Katowice. Płynie przez  Ochojec (w tym przez rezerwat przyrody "Ochojec"), Ligotę oraz Panewniki, gdzie wpada do Kłodnicy. Zlewnia Ślepiotki jest zlewnią górniczą, w której naturalny reżim hydrologiczny uległ antropogenicznym przekształceniom. Przekształcenia te przyczyniają się do zubożenia zasobów wód podziemnych i zmniejszenia wielkości spływu powierzchniowego. Dlatego gospodarowanie wodami tego cieku wymaga szczególnej odpowiedzialności, której jednak nie wykazują obecni gospodarze doliny Ślepiotki.

Slepiotka 2018 05 19 fot JB Parusel www


Konflikty i zagrożenia    Czytaj dalej...

Rusza 20. jubileuszowa edycja konkursu geologiczno-środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" pod hasłem "Potęga żywiołów Ziemi". W tym roku zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do bacznej obserwacji świata, a w szczególności żywiołów rządzących naszą planetą i ich wpływu na nasze życie!

PIG


Konkursy    Czytaj dalej...

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy