zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Powiązania przyrodnicze

Województwo śląskie położone jest w obrębie czterech bioregionów: Karpat Zachodnich, Kotlin Podgórskich, Wyżyn Środkowopolskich i Niżu Środkowoeuropejskiego, a także pozostaje pod wpływem bioregionu Sudetów Wschodnich. To przejściowe położenie omawianego obszaru decyduje o kierunkach i charakterze oraz zasięgu jego powiązań przyrodniczych z najbliższym otoczeniem. Powiązania te dotyczą zarówno przepływu informacji biologicznej, jak i materii oraz energii.

Zachodni kraniec Beskidów w granicach województwa śląskiego jest obszarem jednostronnego zasilania zewnętrznego z rozległego łuku Karpat Zachodnich. Zasięg tego powiązania obejmuje przyległy pas kotlin, a nawet wyżyn. Taki sam kierunek i charakter powiązań istnieje w pobliskich Górach Opawskich, lecz ich zasięg na obszarze województwa śląskiego jest o wiele mniejszy.

Powiązania o charakterze zasilania wzajemnego występują w dolinach Odry i Wisły oraz Borów Stobrawsko-Lublinieckich i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zasięg powiązań w tych trzech pierwszych obszarach jest bardzo rozległy, natomiast w ostatnim - lokalny.

Ostatnim typem powiązań przyrodniczych jest powiązanie jednostronne zasilające zewnętrzne, które występuje w górnych odcinkach Warty i Pilicy. Zasięg tego powiązania jest lokalny.

Powiązania przyrodnicze funkcjonujące pomiędzy województwem śląskim a jego otoczeniem przedstawia model przestrzenny.

Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr J.B. Parusel (dyrektor CDPGŚ)

WSL logo kolor poziom cdpgs logo box

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy