zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Czarna księga przyrody

Rozwój cywilizacji pociąga za sobą eksterminację zasobów przyrody - pojedynczych osobników, gatunków, całych ekosystemów, a także miejsc o dużych walorach przyrodniczych. Każdy z nas zna takie fakty. Chcielibyśmy, aby zamieszczane na tej stronie teksty przypomniały Czytelnikom wycięte już sędziwe drzewa, wytępione gatunki roślin i zwierząt, zniszczone ekosystemy i elementy przyrody nieożywionej oraz zdewastowane miejsca występowania osobliwości przyrodniczych.

Apelujemy do wszystkich o nadsyłanie informacji o już nieistniejących i traconych obecnie cennych zasobach przyrody w miejscu zamieszkania i najbliższej okolicy. Karty "czarnej księgi" pozwolą na rejestrację strat, jakie ponosi przyroda w drodze człowieka ku ekorozwojowi.

Ze strony można pobrać
część 1
część 2
artykułu Aleksandra Żukowskiego Wspomnienia o pomnikowych drzewach, który ukazał się w 2003 roku, w 31 i 32 numerze kwartalnika Przyroda Górnego Śląska, wydawanego przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska z Katowic.

Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr J.B. Parusel (dyrektor CDPGŚ)

WSL logo kolor poziom cdpgs logo box

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy