zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Nieznany nauce gatunek motyla odkryty na Górnym Śląsku

Odkrycia nowych gatunków kojarzą się raczej z nieprzystępnymi ostępami tropikalnej dżungli. Wydawać by się mogło, że to, co otacza nas na co dzień nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, nawet w województwie śląskim można jeszcze znaleźć gatunki nieznane nauce.
Udowodnił to Adam Larysz - entomolog z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, odnajdując nowy dla nauki gatunek motyla. Odkrycie miało miejsce w położonym w województwie śląskim Imielinie koło Mysłowic. Od miejsca odkrycia motyl został nazwany Reisseronia imielinella. Należy do mało jeszcze zbadanej rodziny koszówek (Psychidae).
Do tej pory gatunek umykał uwadze badaczy ze względu na małe rozmiary oraz cykl życiowy, który sprawia, że znaleźć go można jedynie gdy jest w stadium gąsienicy, a te prowadzą skryty tryb życia, ukryte w ściółce.
Odkrycie zostało już opublikowane w czasopiśmie naukowym Zootaxa (Malkiewicz A., Sobczyk T., Larysz A. 2013. A new parthenogenetic bagworm Reisseronia imielinella sp. nov. from Poland (Lepidoptera, Psychidae) [In:] Zootaxa 3731 (1): 193–200). Można o nim również przeczytać na stronie Muzeum Górnośląskiego.
Przykład imielińskiego motyla pokazuje, że przyroda, również ta śląska, wciąż ma przed nami wiele tajemnic i wciąż warto ją badać i odkrywać.

Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy