zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Sterniczka w województwie śląskim

W dniach 4-6 listopada 2014 przy południowym brzegu zbiornika Dzierżno Duże przebywała samica sterniczki Oxyura leucocephala – nowego gatunku kaczki w województwie śląskim. Wcześniejsza wzmianka o tym gatunku z terenu województwa pochodziła z roku 1924 i dotyczyła samca zastrzelonego na stawach Wielikąt. Jednakże, ze względu na brak zachowanego okazu tego osobnika uznano ostatnio ten fakt za niepewny. Dzięki obserwacji z Dzierżna sterniczka wraca więc na listę ptaków województwa śląskiego. Kaczka ta jest gatunkiem południowym, a jej najbliższe Polsce, stałe lęgowiska znajdują się w Turcji i Hiszpanii. Ze względu na raczej osiadły tryb życia sterniczka jest rzadko obserwowana daleko od swoich lęgowisk. Opisywana obserwacja jest dopiero 16 przypadkiem jej obserwacji w Polsce. Fakt ten jest tym ciekawszy, że gatunek ten wykazuje ostatnio silne trendy spadkowe i stała się gatunkiem zagrożonym. Jedną z przyczyn jest silna konkurencja ze strony jej krewniaczki – sterniczki jamajskiej Oxyura jamaicensis, zawleczonej z Ameryki do wielu parków i ogrodów zachodniej Europy.

dzierznod

 Zbiornik Dzierżno Duże
Pin It

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy