Śledzimy ślepowrony

Zapraszamy do śledzenia losów ślepowronów z nadajnikami GPS/GSM na Facebooku.W tak innowacyjny sposób polscy naukowcy śledzą trasy wędrówki unikatowego gatunku czapli – ślepowrona. Wszystkie wymienione ptaki zaobrączkowano w tym roku. Na początku zwierzęta ruszyły ze swoich polskich lęgowisk do zimowisk położonych w Afryce Środkowej.

Facebook: https://www.facebook.com/slepowrony

"Jest to jedyny projekt tego typu w Europie" – przekonuje dr Mateusz Ledwoń z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, który tworzy zespół badawczy wspólnie z dr. Jackiem Betleją z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W 2012 roku naukowcy zaobrączkowali kilka ślepowronów. Dzięki temu mogą porównać dane uzyskane obecnie z tym sprzed kilku lat. Już pierwsze wyniki są dla nich zastanawiające. „Ciekawe jest to, że ptaki w 2015 roku obrały inną trasę wędrówki niż te w roku 2012. Wtedy leciały wyłącznie przez Półwysep Apeniński, w tym roku wędrują bardziej na wschód – przez Bałkany i Grecję” – opowiada dr Ledwoń. Pewne zachowania ptaków są jednak niezmienne – lecą głównie nocą, z maksymalną prędkością 65 km/h, pokonując w jednym odcinku do kilkuset kilometrów. W ciągu dnia odpoczywają i żerują. Dla naukowców pozostaje zagadką czas trwania całej wędrówki na zimowiska. Przypuszczają, że zajmuje to kilka miesięcy.

Ślepowron jest bardzo rzadkim przedstawicielem czapli – jego krajowa populacja liczy obecnie około 900 par. Jedyne stałe miejsca gniazdowania w Polsce znajdują się w dolinie górnej Wisły (okolice Oświęcimia i Skoczowa). Jest to w Europie jedno z najbardziej na północ wysuniętych legowisk tego gatunku. Polskie ślepowrony muszą pokonać ponad 4000 kilometrów, by dotrzeć na zimowiska w Środkowej Afryce.

Jak przekonują badacze, nadajniki GPS/GSM nie są uciążliwe dla ptaków, gdyż ważą 17 g, co stanowi około 3 proc. masy ich ciała. Co ciekawe, są one ładowane za pomocą paneli słonecznych, umieszczonych na ich powierzchni. Co kilka godzin nadajnik wysyła do serwera informację o lokalizacji ptaka, która pojawia się w postaci punktu na mapie na komputerach naukowców.

Badania finansowo wspiera obecnie firma ECOTONE – producent nadajników, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz sklep internetowy edredon.com.pl. Poszukiwani są kolejni sponsorzy, którzy umożliwią kontynuację projektu w kolejnych latach.

Informację opracowano na podstawie tekstu http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407131,mariusz-piotr-i-jan-migruja-do-afryki.html