zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

Miłośników nietoperzy zapraszamy do udziału w dwóch wydarzeniach, które będą okazją do bezpośrednich obserwacji tych nocnych zwierząt.

Pierwsza "Noc nietoperzy w świerklanieckim parku" odbędzie się 13 sierpnia br. w Parku w Świerklańcu.

Strona wydarzenia: https://swierklaniec.pl/906-noc-nietoperzy-w-swierklanieckim-parku-znamy-date.html

Tydzień później, w nocy z 24/25 sierpnia odbędzie się "Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie"

Strona wydarzenia: http://www.obmikolow.robia.pl/index.php?id=338&id_skr=2868

NocNietoperzy Swierklaniec


Kampanie, projekty, programy, akcje    Czytaj dalej...

Akcja społeczna nieformalnej grupy mieszkańców "Bielszczanie dla Drzew", świadomych roli zielonej infrastruktury w mieście oraz zatroskanych niszczeniem drzew i terenów zielonych w Bielsku-Białej.

To cenna inicjatywa, którą warto podjąć również w innych miastach!

Przy okazji polecamy stronę programu "Święto Drzewa" http://swietodrzewa.pl/ , prowadzonego przez "Klub Gaja" z Bielska-Białej, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. W ramach programu m.in. organizowany jest każdego roku "Konkurs Drzewo Roku", jak również udostępniono prezentację multimedialną "Wejdź na Drzewo" oraz aplikację mobilną „Drzewa z klimatem”, która przedstawia ciekawe przyrodniczo, historycznie i kulturowo drzewa w Polsce, a także atrakcje turystyczne i atlas drzew.

Polecamy również artykuł pt. "Karta Praw Drzew - koncepcja", który ukazał się w najnowszym, letnim numerze "Przyrody Górnego Śląska".

Bielsko akcjaPomnikiPrzyrody 2019


Kampanie, projekty, programy, akcje    Czytaj dalej...

SALUTE4CE – Zintegrowane zarządzanie środowiskiem z użyciem mikro-skwerów w miejskich obszarach funkcjonalnych – zastosowanie idei miejskiej zielonej akupunktury.

Idea projektu SALUTE4CE realizowanego w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej polega na wykorzystaniu niewielkich powierzchni na terenie miasta dla realizacji nasadzeń zieleni. Projekt będzie szeroko promował ideę przywracania roślinności rodzimej. Koordynatorem projektu jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W projekcie zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów, w tym z Polski - Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie oraz miasto Chorzów. Projekt przewidziany do realizacji w latach 2019-2022.

Strona projektu: https://ietu.pl/projekty_post/salute4ce/

SALUTE4CE logo 570x246


Kampanie, projekty, programy, akcje    Czytaj dalej...

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska rozpoczęło kompleksową aktualizację bazy ośrodków edukacji ekologicznej oraz bazy przyrodniczych ścieżek edukacyjnych w województwie śląskim, w oparciu o dane ankietowe oraz publikowane. Bazy utworzone zostały przez Centrum 10 lat temu, w 2009 roku, ale częściowo podlegały bieżącej modyfikacji i aktualizacji. Wszystkich zainteresowanych pomocą w aktualizacji baz prosimy o możliwie pełne wypełnienie odpowiedniej ankiety i odesłanie jej drogą elektroniczną lub listownie, w terminie do końca roku.

Sciezka przyrodnicza Rachowice fot AgataKloczkowska www s


Kampanie, projekty, programy, akcje    Czytaj dalej...

Program „ODRAzu widać KULTURĘ!” jest rozwinięciem projektu „Ale! Kanał!”, który był realizowany w 2018 roku przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w ramach Samorządowego Roku Odry. Edycja programu w 2019 roku ma rozszerzyć pole działania do wymiaru międzynarodowego oraz odnieść się do Odry jako do pozostającego wciąż w cieniu Wisły ogromnego dziedzictwa kultury.

W ramach programu ogłoszony został również KONKURS FOTOGRAFICZNY ODRAzu widać! Jego celem jest przedstawienie historii i teraźniejszości Odry, by zwiększyć zainteresowanie tematyką związaną z Odrą, jej krajobrazem przyrodniczym i kulturowym, a także promować wiedzę o dziedzictwie regionu.

odrazu widac kulture logo


Kampanie, projekty, programy, akcje    Czytaj dalej...

W dniu 14 czerwca 2019 r. w godzinach od 9.45 do 14.00 została przeprowadzona kolejna już społeczna akcja sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach. W akcji tej uczestniczyło 20 wolontariuszy – pracowników firmy Groupon Shared Services w Katowicach. Zebrano 24 worki śmieci o objętości około 1440 litrów, a także rurę metalową i wiadro… ze stwardniałą zaprawą tynkarską, które służyło za łaźnię wodną miejscowym narkomanom.

Ochojec Sprzatanie 2019 06 14 fotJBParusel 2


Kampanie, projekty, programy, akcje    Czytaj dalej...

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy