zaproponuj artykuł

Instytucje i organizacje

Geoportale

 
ORSIP - Geoportal Województwa Śląskiego
ORSIP - Moduł Przyroda
BioGeo Silesia
 
Geoportal RDOŚ Katowice
geoportal.gov.pl

Biblioteki cyfrowe

 
Kolekcja "Natura" ŚBC
 

Infografiki

Infografika Kleszcze
Kleszcze

W czasopiśmie naukowym "Fern Gazette" ukazał się niedawno artykuł, w którym został opisany nowy dla nauki takson paproci Dryopteris x complexa Fraser-Jenk. nothosubsp. transsilvanica (D. Tlałka, S. Jess., A. Rostański & M. Rojek). Paproć ta została odkryta w 2015 roku w Beskidzie Małym, w województwie śląskim, przez Dariusza Tlałkę, pasjonata pteridologa z Kęt, który znalazł ją na drugim stanowisku na świecie.

Dryopteris x complexa nothosubsp transsilvanica


Obserwacje przyrodnicze    Czytaj dalej...

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) udostępnia internetową bazę danych: ornitho.pl w celu gromadzenia i udostępniania obserwacji ptaków w Polsce. Obserwacje można przekazywać za pomocą niniejszego portalu lub aplikacji na smartfony.

otnitho


Obserwacje przyrodnicze    Czytaj dalej...

Zapraszamy do śledzenia losów ślepowronów z nadajnikami GPS/GSM na Facebooku.W tak innowacyjny sposób polscy naukowcy śledzą trasy wędrówki unikatowego gatunku czapli – ślepowrona. Wszystkie wymienione ptaki zaobrączkowano w tym roku. Na początku zwierzęta ruszyły ze swoich polskich lęgowisk do zimowisk położonych w Afryce Środkowej.


Obserwacje przyrodnicze    Czytaj dalej...

W dniach 4-6 listopada 2014 przy południowym brzegu zbiornika Dzierżno Duże przebywała samica sterniczki Oxyura leucocephala – nowego gatunku kaczki w województwie śląskim. Wcześniejsza wzmianka o tym gatunku z terenu województwa pochodziła z roku 1924 i dotyczyła samca zastrzelonego na stawach Wielikąt. Jednakże, ze względu na brak zachowanego okazu tego osobnika uznano ostatnio ten fakt za niepewny. Dzięki obserwacji z Dzierżna sterniczka wraca więc na listę ptaków województwa śląskiego. Kaczka ta jest gatunkiem południowym, a jej najbliższe Polsce, stałe lęgowiska znajdują się w Turcji i Hiszpanii. Ze względu na raczej osiadły tryb życia sterniczka jest rzadko obserwowana daleko od swoich lęgowisk. Opisywana obserwacja jest dopiero 16 przypadkiem jej obserwacji w Polsce. Fakt ten jest tym ciekawszy, że gatunek ten wykazuje ostatnio silne trendy spadkowe i stała się gatunkiem zagrożonym. Jedną z przyczyn jest silna konkurencja ze strony jej krewniaczki – sterniczki jamajskiej Oxyura jamaicensis, zawleczonej z Ameryki do wielu parków i ogrodów zachodniej Europy.

dzierznod

 Zbiornik Dzierżno Duże

Obserwacje przyrodnicze    Czytaj dalej...

Odkrycia nowych gatunków kojarzą się raczej z nieprzystępnymi ostępami tropikalnej dżungli. Wydawać by się mogło, że to, co otacza nas na co dzień nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje, nawet w województwie śląskim można jeszcze znaleźć gatunki nieznane nauce.
Udowodnił to Adam Larysz - entomolog z Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, odnajdując nowy dla nauki gatunek motyla. Odkrycie miało miejsce w położonym w województwie śląskim Imielinie koło Mysłowic. Od miejsca odkrycia motyl został nazwany Reisseronia imielinella. Należy do mało jeszcze zbadanej rodziny koszówek (Psychidae).
Do tej pory gatunek umykał uwadze badaczy ze względu na małe rozmiary oraz cykl życiowy, który sprawia, że znaleźć go można jedynie gdy jest w stadium gąsienicy, a te prowadzą skryty tryb życia, ukryte w ściółce.
Odkrycie zostało już opublikowane w czasopiśmie naukowym Zootaxa (Malkiewicz A., Sobczyk T., Larysz A. 2013. A new parthenogenetic bagworm Reisseronia imielinella sp. nov. from Poland (Lepidoptera, Psychidae) [In:] Zootaxa 3731 (1): 193–200). Można o nim również przeczytać na stronie Muzeum Górnośląskiego.
Przykład imielińskiego motyla pokazuje, że przyroda, również ta śląska, wciąż ma przed nami wiele tajemnic i wciąż warto ją badać i odkrywać.


Obserwacje przyrodnicze    Czytaj dalej...

O stronie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

dr Jerzy B. Parusel

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

      logo CDPGS small logo slaskie kolorowe rgb

Newsletter

Informacje o bieżących wydarzeniach.

Zapisując się do newslettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

Zbiorcze RSS | Kalendarz RSS

© 2016 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska |
Design by SD LTD / FreshSeo
sponsorzy