Cebulki kwiatowe różnią się w zależności od gatunku pod względem, wyglądu, wielkości, kształtu i koloru. Dlatego też ciężko je jednoznacznie opisać. Cebulka kwiatowa przypomina wyglądem znaną wszystkim cebulę jako warzywo.
Większość cebul posiada tak zwaną otoczkę, która jest dodatkową ochroną.
Cebulki osiągają od kilku do kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Mogą mieć okrągły, owalny lub trójkątny kształt. Występują w różnych odcieniach brązu, bieli lub bordo. Pamiętajmy jednak, że nie powinny mieć żadnych przebarwień ani plam, może to oznaczać np. chorobę grzybiczą.
Jak sadzimy cebulki jesienią?
Jesienne cebulki kwiatowe sadzimy dość podobnie jak te wiosenne. Stanowisko dla cebulek powinno być słoneczne lub półcieniste. Lepiej nie wybierać miejsc, w który zbiera się woda, aby cebulki nie zamokły. Można je natomiast sadzić na rabatach oraz w okolicy krzewów, które nie odetną im dostępu do słońca.
Gleba dla cebulek kwiatowych powinna być żyzna i przepuszczalna. Warto ją dodatkowo przygotować np.: poprzez wymieszanie jej z kompostem, oczyszczenie z chwastów oraz zasilenie wapnem. PH gleby powinno wahać się w przedziale 6,6 – 7,2.
Cebulki sadzone jesienią wkładamy do gruntu na głębokość odpowiadającą ich trzykrotnej wielkości.
Można je sadzić w większych w większych grupach, na rabatach czy na trawniku. Cebulki sadzone jesienią wymagają podlewania i nawożenia podczas kwitnienia, czyli wiosną.
Kiedy sadzić jesienią ?
Najlepszy czas na sadzenie cebulek jesienią przypada od początku września do końca października. Chociaż do każdego gatunku trzeba mieć indywidualne podejście. Niektóre gatunki sadzi się jeszcze w listopadzie. Ważne jest, aby cebulka zdążyła się ukorzenić przed nadejściem mrozów. W innym wypadku roślina nie zakwitnie.
Cebulki zimujące w gruncie
Wszystkie gatunki sadzone na jesień są mrozoodporne, więc mogą zimować w gruncie. Przymrozek jest nawet wskazany w przypadku tych cebulek, ponieważ pobudza je do rozwoju.
Cebulki zimujące w gruncie są odporne na mróz mogą pozostać w gruncie bez wykopywania przez kilka lat. Jest to ich duża zaleta, ponieważ nie trzeba się martwić o ich wykopywanie i przechowywanie.
Wśród cebulek mrozoodpornych występują mniej i bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Te mniej odporne warto dodatkowo zabezpieczyć.
Ściółka chroni przed silnym mrozem oraz pomaga zatrzymać wilgoć. Można zrobić ją np. ze słomy, z kory, z trocin czy gałązek krzewów iglastych. Okrycie najlepiej rozłożyć po pierwszych przymrozkach, aby nie zamieszkały w nim szkodniki i gryzonie.
Ściółkę powinniśmy zdjąć na wiosnę.
Kiedy kwitną cebulki posadzone jesienią – gatunki i terminy
- Tulipany – jedne z najpopularniejszych ogrodowych kwiatów cebulowych kwitną zazwyczaj w marcu i kwietniu. Jednak ich liście i pędy zamierają dopiero w okolicy czerwca.
- Krokusy – zwane są nazywane zwiastunem wiosny, ponieważ kwitną już w marcu, czasami jeszcze zanim zdąży stopnieć śnieg.
- Narcyzy – ich termin kwitnienia jest dość mocno uzależniony od odmiany, dlatego rozciąga się od marca aż do czerwca.
- Czosnki ozdobne – większość odmian kwitnie od marca do maja.
- Hiacynty – te wyjątkowo dekoracyjne kwiaty kwitną od kwietnia do maja.
- Szachownice – ich okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj.
- Irysy – zaczynają kwitnąć w maju i zachwycają wyglądem aż do sierpnia.
- Cebulice – zakwitają w marcu i kwietniu.
- Szafirki – kwitną wczesną wiosną, już od marca można się ich spodziewać w ogrodzie.